| Part Number | 1.5SMC200CA-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 557380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 171V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1.5SMC200CA-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | 1.5SMC200CA-E3 57T |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 171 V |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Peak Pulse Current | 5.5 A |
| ESD Protection | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 190 V |
| Test Current | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 |
| Maximum Clamping Voltage | 274 V |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-1.5SMC200CA-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 18V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ18CAHE3 57T.pdf |
|
Texas Instruments | 1-Channel ESD Protection Diode for USB T Download PDF datasheet for TPD1E01B04DPYR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ12CA-E3 61.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 30.8V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC36AT3G.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOT23 REG .225W SPCL - |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 90V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ90CAHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ13A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ30CAHE3 52.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Single 12V 5% 150mW 2-Pin fSC Download PDF datasheet for DF2S12FS(TH3,T).pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ30A-E3 61.pdf |